„Naised teaduses“ – Marie Vihmar

Pilt Marie Vihmarist ja kaks pilti ämblikuvõrke meenutavatest materjalidest koos väikeste autodega.
Autor:
Marie Vihmar

„Naised teaduses“ teemanädala raames tutvustavad end erinevad tehnoloogiainstituudi naisteadurid. Neist kolmandaks on Marie Vihmar (MA, disain ja rakenduskunst), kes on tehnoloogia nooremteadur.

Kirjelda lühidalt oma uurimisvaldkonda ning kuidas selleni jõudsid.

Image
Pilt ämblikuvõrke meenutavast materjalist mille keskel auto.

Minu uurimisvaldkond on pehmerobootika. Täpsemalt uurin pehmete robotite kehalist intelligentsust ja kuidas võimalikult hästi keskkonnaga adapteeruvaid kehandeid disainida. Minu töö inspireerub võrkudest, mida ämblikud ja putukad kasutavad väga erinevate toimingute jaoks ja on evolutsioonilist mitmekülgseks arenenud, samas kui ämbliku keha ise on jäänud väikesemõõduliseks. Olen taustalt materjalidisainer-loovuurija ning mõtlen isegi vahel hämmeldusega, et kuidas ma käesolevasse hetke jõudsin. Küllap sattus kokku erinevate osapoolte huvi proovida keerulisi ülesandeid uutmoodi, teise perspektiivi kaudu lahendada.

Mis sulle teadlaseks olemise juures kõige rohkem meeldib? Millise saavutuse üle oled eriti uhke?

Ma ei ole kindel, kas ma olen teadlane. Pean end pigem siiski disaineriks, kes kasutab teaduspõhiseid meetodeid. Oma töö juures meeldib mulle enim teatud sorti vabadus ja pidev uudsus. Sisuliselt on minu tööks luua mingit uut kvaliteeti või uusi perspektiive ja see on lihtsalt väga huvitav ja inspireeriv.

Miks võiksid noored tüdrukud ja naised mõelda teadlase karjääri peale? On sul neile ehk tarkuseteri anda?

Kindlasti on hea ja kasulik osata teaduskeelt ja selles suhelda. Seda nii üldise maailmapildi kujundamiseks kui mistahes tuleviku professionaalse positsiooni tõttu, kus te võiksite paikneda.

Kui sul oleks ajamasin, mida ütleksid alles ülikooli ja teadusesse tulnud iseendale?

Ära püüa olla nii tubli. Keskendu enda tugevustele ja huvidele ja mõtle, mis sul tõeliselt silma särama lööb ja tegutsema ajab.

Loe ka tehnoloogiainstituudi molekulaarse ökoloogia teaduri Kristel Panksepa kohta!

Loe ka tehnoloogiainstituudi biomeditsiini teaduri Margit Mutso kohta!

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!