4. aprillil toimub Tallinnas konverents „SUUR PLAAN“, kus arutatakse, kuidas kasvatada teaduspõhist maailmavaadet noortes ning tagada Eestile inseneride ja tippspetsialistide järelkasv.
Tulevikku vaatava konverentsi fookuses on loodus- ja täppisteaduste ning tehnoloogia (LTT) valdkonna huviharidus, selle roll Eesti majandusarengus ja riigi kestlikkuses. „Riigi julgeoleku tagamise kõrval on Eesti riigi pea sama oluliseks väljakutseks majanduse hea käekäik ja areng. Selleks on vältimatult vajalik suurendada ettevõtete poolt loodavat lisandväärtust, mis omakorda tugineb tööjõu tootlikkusele,“ sõnas Eesti Inseneride Liidu tegevjuht Ando Leppiman.
Leppimani sõnul peame ühiskonnana tagama, et ettevõtetel oleks nii täna kui ka tulevikus piisavalt nutikat ja kvalifitseeritud tööjõudu – eelkõige insenere ja tippspetsialiste. „Oluline on mõista inseneride järelkasvu puudumise juurpõhjuseid ning tegeleda lahenduste leidmisega nii haridussüsteemis kui ka majanduse juhtimises. Konverents pakub võimaluse õppida teiste riikide praktikast ning seada ühiselt järgmisi teetähiseid.“
Konverentsi üks eestvedajatest, Eesti Teadushuvihariduse Liidu esindaja Heilo Altin, rõhutab vajadust koostöö ja laiapõhjalise vaate järele: "Eesti vajab suurt plaani, et pakkuda noortele looduse-, teaduse- ja tehnikavaldkonna jätkusuutlikku ning aukudeta teekonda lasteaiast kõrgkoolini, mis aitavad viia teadlike karjäärivalikuteni.“ Juta Asuja, kes on Inseneriakadeemia programmijuht lisab, et „Just selline arutelu on hädavajalik, et luua tervikpilt, kuidas tagada Eestile kestlik ja konkurentsivõimeline tulevik. Inseneriakadeemiale on pandud kõrged ootused, et lahendada inseneride nappus ja panustada hariduse arendamisse – ent see on vaid üks osa suuremast süsteemist. Terviklikud lahendused saavad sündida ainult siis, kui vaatame suurt plaani koos..”
Päeva jooksul astuvad ettekannetega üles ka Rauno Vinni (Riigikontroll), Margus Haidak (HTM), Juta Asuja (HARNO, Inseneriakadeemia), Oliver Mets (INSERO) ja mitmed teised valdkonna eksperdid. Lisaks viiakse läbi töötubasid, mis on suunatud alternatiivsete koostööskeemide uurimisele Leedu STEAM-ökosüsteemi näitel ja samuti kaardistatakse peamised LTT ja haridusvaldkonna elemendid ja seosed.