Autor:
Kaspar Koolmeister

Piiriüleses koostööprojektis töötati välja väiksema keskkonnamõjuga akrüülvärv

Välja töötatud uued tehnoloogiad avardavad keemia- ja plastitööstus ettevõtete võimalusi üle minna lineaarselt fossiilsel toormel baseeruvalt tootmiselt taastuval toormel baseeruvale ringmajandusele. 

Aastatel 2019-2022 läbi viidud piiriülese koostööprojekti ”BioStyrene” (ER30) eesmärk oli töötada välja säästlikumad taastuval toormel baseeruvad lahendused asendamaks praegu laialt levinud fossiilset päritolu kemikaali, stüreeni, erinevates materjalides. Töö toimus nelja partneri osalusel.

Peamiselt tegeleti stüreeni asendamisega biopõhise isosorbiidiga erinevates pinnakatetes ning erilise tähelepanu all oli uudse bioplastiku võimalikult väike keskkonnamõju ning taaskasutamise ja ümbertöötlemise võimalused. Näiteks töötati välja akrüülvärv, kus stüreen on suuremas osas asendatud biopõhise alternatiiviga.

Projekti juhtpartner oli Tartu Ülikooli, tehnoloogia skaleerimine viidi läbi Tartus asuvas TBD Biodiscovery firmas.

Lisaks andsid oma panuse veel TBD Biodiscovery Eestist ning Peterburi Riiklik Metsaülikool ning värve valmistav firma Vapa St Peterburist.

Projekt BioStyrene (ER30) viiakse ellu Euroopa naabrusinstrumendi raames ja seda kaasrahastab Euroopa Liit. Programmi kaasfinantseeringu suurus on olnud 292 610,43€.

 

Image
logo

 

Lauri Vares
Loodus- ja täppisteaduste valdkond
Tehnoloogiainstituut
orgaanilise keemia kaasprofessor
Nooruse 1-535
+372 737 4808
Lauri Vares
Loodus- ja täppisteaduste valdkond
Tehnoloogiainstituut
orgaanilise keemia kaasprofessor
Nooruse 1-535
+372 737 4808
Karl Kruusamäe

Karl Kruusamäe sillutab teed inimese ja roboti võimalusterohkele koostööle

EIT manufacturing suvekool 2023

Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi (EIT) suvekool: keskkonnasõbraliku ja sotsiaalselt pühendunud tootmise turu uurimine