Autor:
kaido kurrikoff

Kaido Kurrikoff, molekulaarse biotehnoloogia kaasprofessor

Bioloogilised ravimid, nagu terapeutilised antikehad või mRNA vaktsiinid, saavutavad oluliselt parema ravitoime, võrreldes klassikaliste, keemiliselt sünteesitud, väikese molekulaarmassiga ravimitega. See on võimalik, kuna need molekulid on võimelised vahendama väga spetsiifilist bioaktiivsust, olgu selleks siis spetsiifiline antigeeni-antikeha sidumine või näiteks haigusega seotud geeni modifitseerimine spetsiifilistes kudedes. Kõigist nendest eelistest hoolimata on selle uue ravimklassiga seotud väljakutsed. Üks peamisi takistusi bioloogiliste ainete laialdasemaks kohandamiseks on seotud raskustega nende kohaletoimetamisel soovitud rakkudesse ja kudedesse.


Ravimkandursüsteemide uurimisrühm tegeleb makromolekulaarsete ravimite kohaletoimetamise meetodite arendamisega, keskendudes eriti nukleiinhappepõhistele bioaktiivsetele molekulidele. Nukleiinhapperavimid on paljutõotavad, sest ühest küljest võivad need vahendada erinevaid bioloogilisi toimeid ja teisest küljest on nende toime väga spetsiifiline. Näiteks saame kasutusele võtta täiesti uue geeni, mis hakkab tootma mis tahes soovitud valku, kasutades "tootmistehasena" meie enda rakke. Alternatiivina saame moduleerida olemasolevate geenide aktiivsust, näiteks pärssides teatud onkogeenide ekspressiooni, mis on kasvajas üleekspresseeritud.


Meie lähenemisviis hõlmab rakku tungivate peptiidide (CPP), st rakumembraani läbimise võimega peptiidide kasutamist. Oleme välja töötanud mitu CPP-d, mis on võimelised nukleiinhapet imetajatrakkudesse ja -kudedesse viima. Näeme selliste meetodite rakendamist tööstuslikus biotehnoloogias ja meditsiinis. Biotehnoloogias saab CPP-sid kasutada imetajarakkude konstrueerimiseks suurtes bioreaktorites, mis on lähenemisviis terapeutiliste valkude, näiteks mitmesugustes meditsiinilistes rakendustes kasutatavate rekombinantsete antikehade tootmiseks. Meditsiinis võimaldavad sellised vahendid geeniteraapiat, st patsientide geenide reguleerimist konkreetsetes kudedes.

Publikatsioonide loetelu nägemiseks külasta palun meie inglisekeelset lehte.