Eesti IT tippteadus on koondatud värskesse EXCITE ajakirja

Värskelt valminud Eesti IT tippkeskuse EXCITE ajakiri võtab kokku tippkeskuse senise tegevuse, samuti vaatab läbi teadlaste pilgu otsustavalt IKT valdkonna tulevikku. Ajakirjaga saab tutvuda siin

„Siinsete lugude kaudu püüavad EXCITE juhtivad tippteadlased suhelda ühiskonnas kõigiga, keda IKT valdkonna tulevik ja teadus puudutab – ettevõtjate, (teadus)poliitika kujundajate, aga ka teiste valdkondade teadlaste ja „tarkade tellijatega” nii riigi kui ka üksikisiku tasandil,“ rääkis EXCITE tippkeskuse koordinaator TalTechi professor Ivo Fridolin.

„Aga miks mitte ei võiks see olla ka mõnus lugemine emadele-isadele, vanaemadele-vanaisadele, kes neid lugusid üksi või koos laste ja lastelastega – meie tuleviku digimaailma kodanikega – loevad? Püüdes näha maailma avaramalt, tuleb tunnistada, et IKT ei ole enam ammu „asi iseeneses”, vaid „objektiivne paratamatus”,“ sõnas Fridolin.

Tippteadlased on neis lugudes kirjutanud oma rõõmust ja vaimustusest põnevate uurimisteemade ning väljakutsete üle, heites valgust digimaailma telgitagustesse, teadlaste koostöö võlust ja valust nii uurimisgruppides kolleegidega kui ka ettevõtetega. Aga ka murest (e-)ühiskonna ja selle liikmete turvalisuse, privaatsuse, vaimse tervise ning tippteaduse tuleviku pärast. Fridolin loodab, et need lood panevad lugejat imestamagi, kui palju erinevaid külgi IKT tippteadusest see väljaanne sisaldab. Ehk tajub lugeja sotsiaal-majanduslikku dilemmat ressursside piiratusest ning tippteaduse olemasolu ja jätkusuutlikkuse tagamise paratamatusest innovatsioonil põhinevas tulevikuühiskonnas.

Oma lugu räägivad: Ivo Fridolin (TalTech), Jaak Vilo (Tartu Ülikool), Yannic Le Moullec (TalTech), Raul Vicente Zafra (Tartu Ülikool), Peeter Laud (Cybernetica AS), Vitaly Skachek (Tartu Ülikool), Dominique Unruh (Tartu Ülikool), Jaan Raik (TalTech), Maarja Kruusmaa (TalTech), Alvo Aabloo (Tartu Ülikool), Marlon Dumas (Tartu Ülikool), Ülle Kotta (TalTech), Niccoló Veltri (TalTech), Tarmo Uustalu (TalTech), Satish Narayana Srirama (Tartu Ülikool).

Mis on EXCITE tippkeskus?

Eesti IT-teaduse tippkeskus EXCITE on loodud eesmärgiga täita olulist rolli globaalsel IT-uuringute maastikul, kus püütakse leida lahendusi nii oleviku kui ka tuleviku väljakutsetele.

EXCITE on tegutsenud aastast 2016 ja see ühendab 16 Eesti uurimisgruppi, et uurida ning töötada välja meetodid turvaliste ja töökindlate IT-süsteemide ja -teenuste arendamiseks. EXCITE tegutseb maatrikstegevuse põhimõttel, kus pannakse kokku ühised teadusteemad seni eraldi tegutsenud teadusgruppide vahel ning juhendatakse ühiselt doktorante ja järeldoktoreid. Partnerasutusteks on seejuures Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Ülikool ja Cybernetica AS. EXCITE näol on tegemist Euroopa Regionaalarengu Fondist rahastatava projektiga.

Tutvu EXCITE tippekeskusega lähemalt: www.excite.it.ee