Teve Rajamets

Agu Laisk esitleb 23. märtsil raamatut “ELU ENERGIA”

Tartu Ülikooli kirjastusel on valminud raamat „ELU ENERGIA“, mille autor on emeriitprofessor Agu Laisk.

Esialgu mõeldud bioenergeetika õpikuna, laienes see raamat aastate jooksul jutustuseks, mille 613 leheküljel räägitakse maailma mõistmisest läbi energia füüsikalise ja keemilise olemuse fotosünteesi ja hingamise biokeemiani. See raamat aitab igaüht, keda huvitab bioloogia või meditsiin.

„ELU ENERGIA“ esitlus toimub neljapäeval, 23. märtsil kell 16 Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi auditooriumis 121 ja kohvikus Du Nord aadressil Nooruse 1, Tartu.

Osavõtust palume teatada margit.meiesaar@ut.ee või lingil https://forms.gle/VQg8CDcYwyZB82tn6 hiljemalt 20. märtsiks.

Raamatust lähemalt:

Bioloogilise energeetika määrab paljuski, kuidas geneetilised, füsioloogilised, meditsiinilised või ökoloogilised protsessid saavad või ei saa toimuda. Raamatus seletatakse põhjalikult energia olemust, alustades klassikalise füüsika põhialustest. Kvantmehaaniline mudel selgitab, miks süsiniku aatom seob end haraliselt, moodustades keerukaid ühendeid, mis panevad aluse fotosünteesi ja hingamise biokeemiale. Elektronide ja prootonite eraldumine vee molekulist fotosünteesis, nende koordineeritud liikumine bioloogilises membraanis ja ATP süntees on selle raamatu aineks. Mõistmine on protsessi mudeli loomine lugeja mõtteis, millele loodetavasti aitab kaasa põhjalik sõnaline seletus.