Autor:
Teve Rajamets

Tanel Tenson, antimikroobsete ainete tehnoloogia professor

Teadustöö:

Uurime antibiootikumide toimemehhanisme ja antibiootikumiresistentsuse molekulaarseid aluseid. Üheks põhiliseks uurimisvaldkonnaks on valgusünteesi inhibiitorid, eelkõige makroliidid.

Teiseks suunaks on bakterite fenotüübilise diferentseerumise uurimine.  Diferentseerumine pole omane ainult spoore moodustavatele mikroobidele: kõik bakterikultuurid sisaldavad erineva fenotüübiga rakke. Meie eesmärgiks on bakterite fenotüübiliste erinevuste iseloomustamine ja seda põhjustavate molekulaarsete mehhanismide väljaselgitamine.

Bakterite diferentseerumisega on seotud suured erinevused nende antibiootikumitaluvuses: osa rakke on võimelised taluma väga suuri ravimi kontsentratsioone. Selliseid baktereid nimetatakse persistoriteks ja nad on olulised krooniliste, ravile allumatute nakkuste põhjustajad. Persistorite tekkimises mängivad olulist rolli bakterite toksiini-antitoksiini süsteemid, mis on üks meie uurimisteemasid.

Kolmandaks suunaks on antibiootikumiresistentsuse leviku ökoloogia. Antibiootikumiresistentsus ei ole ainult inimeste ravimisega seotud probleem. Antibiootikume kasutatakse ka loomakasvatuses ja lemmikloomadel. Seega peame resistentsuse tekke ja leviku mõistmiseks võtma vaatluse alla ka loomad ning meid ümbritseva keskkonna.

Meie koordineerida on ka antibiootikumiresistentsuse alased uuringud Eestis.

Publikatsioonid:

Siin on meie publikatsioonide nimekiri.

Meeskond: 

Tanel Tenson Antimikroobsete ainete tehnoloogia professor, PhD (molekulaarbioloogia)

Kaasprofessorid:

Niilo Kaldalu (niilo.kaldalu@ut.ee)

Ülo Maiväli (ulo.maivali@ut.ee)

Denis Kaynov (denis.kaynov@ut.ee)

Teadurid:

Toomas Mets (toomas.mets@ut.ee)

Doktorandid:

Mariliis Hinnu 

Ivana Kerkez

Krõõt Arbo

Ismail Sarigül

Minhal Abdullah

 

Laborispetsialist:

Jelena Kiprovskaja (jelena.kiprovskaja@ut.ee)

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!