Kaspar Koolmeister

Lihtsalt taaskasutatavate filtermaterjalide väljatöötamine biotoormest

Euroopa Liidu naabrusinstrumendi raames finantseeritud projektis ER189 hinnati biotoormest saadud uute materjalide keskkonnamõju ning laiendati materjalide kasutusvaldkondi. Tegemist oli projekti ER30 tulemuste võimendamisele suunatud uuringutega, kuhu on uue partnerina kaasati Tallinna Tehnikaülikool.

Projektis testiti muuhulgas biotoormest valmistatud ja lihtsalt ümbertöödeldavate polüuretaanide sobivust filtrites, milles domineerivad raskesti ümbertöödeldavad fossiilset päritolu filtermaterjalid. Koostöös TalTech materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudiga leiti, et biobaseeruvatest polüuretaanidest valmistatud filterkangas on omaduste poolest konkurentsivõimeline olemasolevate materjalidega.

Projekti teise osana sünteesiti ligniinist toodetavast vanilliinist uudsed termiliselt stabiilsed ja hästi töödeldavad polümeerid, mis võiksid sobida kõrgeid nõudmisi esitavatesse rakendustesse (tööstusplast, tugevad pinnakatted jm).

Töö tulemusena on juba ilmunud kaks teadusartiklit, valmimas veel kaks käsikirja.

Töö toimus TÜ tehnoloogiainstituudi ning TalTech materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi koostööna.

Projekti nimi: ER189 „Uute biopõhiste materjalide arendamine jätkusuutliku polümeeritööstuse jaoks“

Partnerid: Tartu Ülikool (juhtpartner), Tallinna Tehnikaülikool

Kestus: 01.05.2023 – 31.10.2023