Eesti-Läti piiriülese koostöö programmi raames finantseeritud projekti FireStop eesmärk on välja töötada vähese keskkonnamõjuga tuletõkkevahend puitmajadele ja puitmööblile, mis sobib kasutamiseks nii väli- kui sisetingimustes.
Puitmaja- ja puidutööstus Lätis ja Eestis on hästi arenenud ning on üks ekspordile orienteeritud sektoreid. Vastavalt EL reeglitele on tuletõkkevahendite kasutamine kohustuslik kõikidele avalikele puithoonetele. Praegu kipuvad olemasolevad tuletõkkevahendid vihma ja niiskuse mõjul keskkonda leostuma, kaitseefekt väheneb ning leostunud toode võib põhjustada keskkonnakahju vees ja pinnases.
Projekti peamine väljund on täiustatud, väiksema leostuvusega ja soodsa keskkonnaprofiiliga toode ning selline tuletõkkevahend on puidutööstuse ja keskkonnateadlike eratarbijate poolt väga nõutud.
Sellise toote väljatöötamine on keeruline protsess, mis nõuab interdistsiplinaarseid teadmisi, mida ühes riigis ei ole ja seega on piiriülene koostöö vältimatu. Eestist pärit teadmised tuletõkkevahendite arendusest ja tootmisest on ühendatud toodete efektiivsuse testimise, jätkusuutlikkuse hindamise ja lõppkasutaja kogemusega Lätist.
Lisainfo: Lauri Vares, orgaanilise keemia kaasprofessor (lauri.vares@ut.ee), Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituut
Projekti nimi: EE-LV00014 „Keskkonnasäästlike tuletõkkevahendite arendamine puidule (FireStop)“
Partnerid: Tartu Ülikool (juhtpartner), OÜ MultiPro System, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Sia BBidea
Kestus: 01.12.2023 – 30.11.2026
Eelarve: 621 827,50 eurot, sh EL kaasfinantseering 495 648,31 eurot
Projekti kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond, Eesti-Läti piiriülese koostöö programm 2021-2027