Kaspar Koolmeister

Keskkonnasäästlike tuletõkkevahendite arendamine puidule (FireStop)

Interreg Est-Lat programmi logo

Eesti-Läti piiriülese koostöö programmi raames finantseeritud projekti FireStop eesmärk on välja töötada vähese keskkonnamõjuga tuletõkkevahend puitmajadele ja puitmööblile, mis sobib kasutamiseks nii väli- kui sisetingimustes.

Puitmaja- ja puidutööstus Lätis ja Eestis on hästi arenenud ning on üks ekspordile orienteeritud sektoreid. Vastavalt EL reeglitele on tuletõkkevahendite kasutamine kohustuslik kõikidele avalikele puithoonetele. Praegu kipuvad olemasolevad tuletõkkevahendid vihma ja niiskuse mõjul keskkonda leostuma, kaitseefekt väheneb ning leostunud toode võib põhjustada keskkonnakahju vees ja pinnases.

Projekti peamine väljund on täiustatud, väiksema leostuvusega ja soodsa keskkonnaprofiiliga toode ning selline tuletõkkevahend on puidutööstuse ja keskkonnateadlike eratarbijate poolt väga nõutud.

Sellise toote väljatöötamine on keeruline protsess, mis nõuab interdistsiplinaarseid teadmisi, mida ühes riigis ei ole ja seega on piiriülene koostöö vältimatu. Eestist pärit teadmised tuletõkkevahendite arendusest ja tootmisest on ühendatud toodete efektiivsuse testimise, jätkusuutlikkuse hindamise ja lõppkasutaja kogemusega Lätist.

Lisainfo: Lauri Vares, orgaanilise keemia kaasprofessor (lauri.vares@ut.ee), Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituut

Projekti nimi: EE-LV00014 „Keskkonnasäästlike tuletõkkevahendite arendamine puidule (FireStop)“

Partnerid: Tartu Ülikool (juhtpartner), OÜ MultiPro System, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Sia BBidea

Kestus: 01.12.2023 – 30.11.2026

Eelarve: 621 827,50 eurot, sh EL kaasfinantseering 495 648,31 eurot

Projekti kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond, Eesti-Läti piiriülese koostöö programm 2021-2027

Chung-Yueh Yeh kaitseb doktoritööd „Characterization of MPK and HT1 kinases in CO₂-induced stomatal movements“

17. mail kell 14.15 kaitseb Chung-Yueh Yeh oma doktoritööd „Characterization of MPK and HT1 kinases in CO₂-induced stomatal movements“.

Mariliis Hinnu kaitseb doktoritööd „In vitro methods for studying the mechanisms of ribosome-targeting antibiotics“

13. mail kl 14.15 kaitseb Mariliis Hinnu oma doktoritööd „In vitro methods for studying the mechanisms of ribosome-targeting antibiotics“.
pehmerobot ja lille tolmukas

Teadlased valmistasid ämblikujalga jäljendava pehmeroboti