Autor:
Teve Rajamets

Ettevõtted läbisid TURING õpinovembri Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi praktikaprogrammis

Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi IMS Labori teadlased ja TURING õpinovembri programmis osalevate ettevõtete esindajad külastasid 16.11.2022 Tartus kolme ettevõtet: AS-i Hanza Mechanics Tartut,  AS-i Estiko-Plastarit ja Arens AS-i. Suurettevõtete kogemuslugude näidetel saavad programmis osalenud ettevõtted targemini automatiseerimist ja digitaliseerimist oma ettevõtte hüvanguks kasutada.

“Külastasime kolme töötleva tööstuse ettevõtet ning nägime automatiseerituse ning digitaliseerituse taset, kuhu on jõutud. Muljetavaldav on see, et sõidame nendest majadest iga päev mööda teadmatuses, kui vahvad robotid ettevõttes töötavad ning kui hästi on protsessid digitaalselt juhitud,” sõnas Altin. “Nägime, et selline külastame-kolme-ettevõtet-ühe-päevaga formaat töötab ning isegi kui õhtuks olime väsinud, siis oli see täis inspiratsiooni ja uusi teadmisi.”

“Kui uurime majandusaasta aruandeid, näeme, et nende ettevõtete innovatsioonid on neist teinud ka tootlikkuse lipulaevad, kellelt on õppida tervel ettevõtluse ökosüsteemil”, kommenteeris Aivar Pere, mehhaanikainsenerist ettevõtluse nõustaja Tartu Ülikoolist. 

Lisaks ettevõtele osales projektis ka Eesti Maaülikool ning nende esindaja sõnul saadi projekti tegevuste käigus kinnitust, et osalevad ettevõtted liiguvad kindlalt digitaliseerimise suunas või ollakse see teatud toomise osades juba juurutatud. “Lisaks lootsin saada ülevaadet materjalidest, mis võimaldavad õppida või mõista erinevate tootmisüksuste digitaliseerimise/automatiseerimise protsessi.  Selles osas sain projektist uusi ja kasulikke teadmisi,“ sõnas Risto Ilves. 

Programmi läbisid edukalt Kodumaja AS, H2Electro OÜ, Estelaxe OÜ, AQ Lasertool OÜ, OÜ Afterone ja Eesti Maaülikooli esindajad. 

TURING on Euroopa uuenduslike tootmistehnoloogiate koostöövõrgustiku EIT Manufacturing koostööprojekt. Selle eesmärk on arendada välja ja viia ellu paindlik praktikaprogramm, mis aitab väike- ja keskmise suurusega ettevõtete töötajatel omandada digioskusi nn neljanda tööstusrevolutsiooni (Industry 4.0) valdkonnas. Eestis koordineerivad projektitööd Tartu Ülikool ja Eesti Masinatööstuse Liit.

Lisateave:

Heilo Altin
Loodus- ja täppisteaduste valdkond
Tehnoloogiainstituut
haridusrobootika juhtivspetsialist
Heilo Altin
Loodus- ja täppisteaduste valdkond
Tehnoloogiainstituut
haridusrobootika juhtivspetsialist
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
värvilised jooned

Sillad teadusalade ja ühiskonna vahel. Miks ja kuidas teha eri valdkondi ühendavat teadustööd?

CERN

Eesti täisliikmesus CERN-is laiendab Tartu Ülikooli teaduskoostöövõimalusi