21. augustist 1. septembrini toimub Tartus Euroopa Tuumauuringute Keskuse (CERN) arvutuslik suvekool. Suvekool toob Tartusse arvutusliku füüsika ja IT valdkonna tipud CERNist ning tudengeid ja insenere üle maailma. Suvekoolile eelneb kõrgetasemeline kohtumine Tartu Ülikooli, Haridus- ja teadusministeeriumi ning CERN esindajate vahel, et arutada Eesti koostöövõimalusi. Linnarahvale toimub populaarteaduslik avalik loeng interneti ajaloo ja filosoofia teemadel.
Suvekooli avab TÜ rektor Toomas Asser kell 10 V-Spa konverentsikeskuses ning osalejaid tuleb tervitama haridus- ja teadusminister Kristina Kallas.
1. septembrini kestev CSC (CERN computational summerschool) programm koosneb ligikaudu 50st tunnist loengutest ja praktilistest harjutustest kolmel suuremal teemal:arvutuslik füüsika, tarkvaraarendus ja andmetehnoloogiad. Loenguid ja praktikume viivad läbi CERNi teadlased. Üliõpilased, kes läbivad lõpueksami saavad CSC diplomi ja Tartu Ülikooli ainepunktid. Suvekool on mõeldud üliõpilastele alates magistritasemest ning inseneridele ja teadlastele, kellel on mõned aastad kogemust osakestefüüsikas, arvutiteaduses või nendega seotud valdkondades. Suvekoolis osaleb 69 inimest 28 riigist.
Tartu Ülikooli materjalitehnoloogiate professori ja Eesti esindaja CERNi teaduspoliitika töörühmas Veronika Zadini sõnul on suvekooli korraldamine Tartu Ülikoolile suurepärane võimalus osaleda ühe Euroopa suurima teaduskeskuse töös ning kogemuste jagamises. “CERNi Arvutuslik suvekool tegutseb valdkondades, milles Eesti on kõige tugevam - IT ja selle rakendused. Arvutusfüüsika rakendused on võtmevaldkond nii tänapäevase kõrgtehnoloogia arendamises, tippteaduse tegemisel kui ka edu saavutamiseks süvatehnoloogia ettevõtluses,” selgitas Zadin. Eesti on aastaid osalenud suurtes CERNi eksperimentides. Kogemuste vahetamine võimaldab koostööd veelgi süvendada ja leida ka vahendeid tehnoloogiasiirdeks läbi süvatehnoloogia uusettevõtete. “Tartu Ülikoolil on siinkohal juba edukaid näiteid teadustööst välja kasvanud GScani ja LightCodePhotonicsi näol. Loodame väga, et neid näiteid tuleb juurde ja olemasolevaid õnnestub võimendada, ” lisas ta.
Suvekooli raames peab avaliku populaarteadusliku õhtuloengu Internet Hall of Fame’i liige, CERNi arvutiteadlane Francois Flückiger. Õhtuloengul avab Flückiger põnevaid ja humoorikaid fakte interneti ajaloost ning seob ajaloo filosoofiaga. Loeng toimub 28. augustil kell 20.30 Delta õppehoone suures saalis.
Juba 44ndat korda toimuvat suvekooli aitavad korraldada TÜ tehnoloogiainstituudi teadlased Euroopa Teadusruumi õppetooli MATTER töörühmast.
Rohkem infot: suvekooli kava https://indico.cern.ch/e/CSC-2023
Avalik loeng: https://shorturl.at/abX16
Lisateave: Veronika Zadin, materjalitehnoloogiate professor, Tartu Ülikool, 555 44178, veronika.zadin@ut.ee