Autor:
Kiur Kaasik

Uudset valkude tootmistehnoloogiat arendav iduettevõte Gearbox Biosciences kaasas pool miljonit eurot

Specialist VC juhitud investorirühm paigutas koos UniTartu Venturesiga teadlaste asutatud ettevõttesse Gearbox Biosciences 380 000 eurot. Koos grantidega on kogurahastuse maht üle poole miljoni euro. 

Gearbox Biosciences arendab uudset tehnoloogiat, mis võimaldab toota tööstusliku biotehnoloogia abil valke ilma antibiootikume kasutamata. Ettevõte aitab sellega vähendada antibiootikumide kasutamist väljaspool meditsiini ja antibiootikumiresistentsete bakterite leviku riski. 

Ettevõtte loodavat tehnoloogiat saab kasutada näiteks diabeediravimi insuliini tootmiseks. Seda pole ilma elusrakkudeta võimalik teha ja klassikaliselt kasutatakse selle puhul suures koguses antibiootikume. Uus lähenemine võimaldab aga antibiootikumidest loobuda ja suurendada sealjuures tootmise efektiivsust.  

„Usume, et Gearbox Biosciences on Eesti süvatehnoloogia valdkonna üks võimekamaid varase faasi ettevõtteid. Meid paelusid tugev asutajate meeskond, pikaajalise teadustöö taust ja sammud tehnoloogia kommertsialiseerimisel,“ ütles Specialist VC kaasasutaja ja fondijuht Riivo Anton. „Lisaks esitatud patenditaotlustele on ettevõte väljastanud oma tehnoloogia kohta litsentsi esimesele kliendile.“ 

Poole miljoni euroga planeeritakse arendada tehnoloogiat nii kaugele, et kliendid saaksid seda kasutada juba väikesemahulises tootmises. Samuti on plaanis luua püsiv kliendibaas. 

Gearbox Biosciencesi tegevjuht ja kaasasutaja Arvi Jõers rääkis, et ettevõtte teekond on olnud erakordselt põnev. „Nelja aastaga on meie teaduslikust uurimisprojektist välja kasvanud kahe patenditaotlusega kaitstud tehnoloogia ja sellel põhinev iduettevõte. See teekond jätkub järjest kiirenevas tempos,” lisas Jõers. 

Tartu Ülikooli ettevõtlusjuhi ja UniTartu Venturesi investeerimisjuhi Mart Maasiku sõnul tegutseb Gearbox Biosciences Eesti iduettevõtete jaoks perspektiivikas biotehnoloogia valdkonnas. „Arvi Jõers koos oma teadlaste meeskonnaga on näidanud, et üks avastus on võimalik mõne aastaga viia päris klientideni. Gearbox Biosciences teeb Eesti tervisetehnoloogiate tutvustamisel maailmale tänuväärset tööd ja on suur rõõm, et ka investorid on neid märganud,“ lisas Maasik.  

Gearbox Biosciencese asutajad on Arvi Jõers, Marje Kasari ja Villu Kasari, kes on kõik Tartu Ülikooli teadlased ja ettevõttes arendatava tehnoloogia leiutajad.  

Ettevõte on läbinud Tartu Teaduspargi Sparkup Inkubaatori programmi ja tervisetehnoloogiate kiirendiprogrammi. Muu hulgas jõudis ettevõte sel kevadel Startup Day välkkõnede võistlusel viie finalisti hulka ja võitis 10 000 euro suuruse auhinna Swedbankilt. 

Teadlaste vestlusring Õiglase Ülemineku Foorumil

Ida-Virumaa üleminekul kestlikumale majandusmudelile oodatakse suurt tuge teaduse ja ettevõtluse koostööst

J. Neruti töörühm

Patendiõiguse ekspert Ian Tollett jagab seminaril praktilisi nõuandeid oma leiutise kaitsmiseks

konverents juhtivad naised tööstuses ja teaduses

Juhtivad naised käisid Tartu Ülikoolis oma edulugusid jagamas