Autor:
hanna hõrak

Teadlaste öö 29. septembril - elu nagu filmis!

Kohtu instituudi teadlastega ekskursioonil, töötoas või fuajees mikroskoobi taga! 

Image
müürlooga taimed klaasi all

Fuajees 17.30 – 21 Saab oma silmaga näha ja katsuda mutanttaimi, uurida õhulõhesid ning taimerakke. Valmistada saab taimelehe silikoonjäljendit.  Alates 4 a. Eesti ja inglise keeles

Viimaste aastate filmides on ellu ärganud taimed ja puud, näiteks Groot „Galaktika valvurites“ ning Peksja Paju Harry Potteri filmides. Meie labori elusad taimed on rohtsed ja ohutud.

Mis juhtub, kui taime geenid katki lähevad? Miks peab taimi kastma? Mis on taime sees? Tehnoloogiainstituudi fuajees saab oma silmaga näha ja käega katsuda mutant-taimi; uurida, mis on õhulõhed ning imetleda kauneid ja kummalisi taimerakke. Taimelehtede kaduva ilu saab püüda sügiseselt kirevasse silikoonjäljendisse ja selle mälestuseks taimerikkast õhtust koju kaasa võtta. 

Image
gaasfermentatsiooni laboris anaeroobne kamber

18. 15 ja 20  Ekskursioon gaasfermentatsiooni laborites. Kestus 30-40 minutit, kogunemine fuajees.  Alates 10a. Eesti ja inglise keeles ning itaalia keeles

Populaarkultuuris põhjustavad bakterid sageli pandeemiat, mille vastu kangelased võitlema peavad. Filmis The Cured (2017) näiteks, muutuvad inimesed bakteriga nakatudes zombideks. Meil on aga kasulik bakter, mis võimaldab muuta jäätmed ning kahjulikud gaasid tööstuses kasulikeks aineteks.  

Gaasfermentatsiooni laborites tutvustatakse gaasfermentatsiooni protsessi ja selle põhikangelast -hapnikku kartvat bakterit, mis tarbib heitgaase ja toodab kasulikke kemikaale. Näidatakse varustust alates väikestest hapnikuvabadest katseklaasidest haruldaste bioreaktoriteni. Meil on laboris bakteriga töötamiseks hapnikuvaba kamber, aparaatide abil jälgime reaalajas kui palju bakter gaasi sööb. 

Image
noormehed laboris

19.15 Estonia_TUIT molekulaarbioloogia töötoas saab panna käed külge ja eraldada puuviljast DNA-d. Saad vaadata mikroskoobiga, millised on taime ja seenerakud mikroskoobi all. Töötoas saad mänguliselt õppida, mis kiirusel lendavad erinevad putukad, millal taimed õitsevad ning kuidas igaüks saab aidata mesilastel toime tulla. Lisaks valmistame paberlilli kasutades Eestis avastatud kromatograafia põhimõtet ning näitame, kuidas eraldada erinevaid taimelehest erinevaid värve (pigemnte). 

Töötoa kestus 40 minutit, kogunemine fuajees. Koos vanematega on kõik lapsed oodatud. Inglise, vene, ukraina ja eesti keeles

Teiste valdkonna instituutide kava

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!