Koolinoortele suunatud 3D printimise väljakutse võitjad on selgunud

Sinisel taustal tekst 3D printimine.
Autor:
Manufacturing a Healthy Future projekti logo

Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituut aitas korraldada käesoleval kevadel 3D printimise jätkusuutlikkuse väljakutset. Tegemist oli väljakutsega nelja riigi – Kreeka, Iirimaa, Eesti ja Leedu – koolide vahel, kus osalejaid pidid lahendama ühte kahest väljakutsest: "Meister parandaja" või „Jätkusuutlikkuse guru“. Osalemiseks pidid võistkonnad esitama oma 3D lahenduse mudeli ja 2–3 minutilise tutvustava video, mida hindas kohalik korraldaja.

„Meister parandaja“ väljakutseks osavõtmiseks pidid osalejad otsima oma koolist või kodust üles midagi, mis on katki või ei tööta nii, nagu on ette nähtud ja kavandama 3D-prinditud lahendus selle parandamiseks ja/või täiustamiseks, pikendades seeläbi eseme eluiga ja vältides selle äraviskamist!

„Jätkusuutlikkuse guru“ väljakutse jaoks pidi kujundama 3D-prinditud „õppetööriist”, mis õpetab kasutajale jätkusuutlikkust ja keskkonnasõbralikkust. See võis olla näiteks mõni mäng, pusle, ekraanimudel või midagi muud – valikuid oli selles loomingulises ülesandes lõpmatult.

Osalejaid paelus kõige enam esimene väljakutse, mistõttu otsustas hindamiskomisjon liigitada kõik võistlustööd selle kategooria alla. Laekus 25 tööd, mida hindasid hindamiskomisjoni liikmed: Renno Raudmäe (3D printimise koolitaja ja 3D modelleerimise õppejõud Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudist), Ramon Rantsus (Robootika spetsialist ja „Manufacturing a Healthy Future“ projektijuht Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudist), Mariana Kukk (Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi turundus ja kommunikatsioonijuht), Indrek Virro (Eesti Maaülikooli biomajandustehnoloogiate õppetooli operaator ja 3D entusiast). Komisjon hindas eelkõige ideed, probleemi olemust ning esitatud lahendust tervikuna, valides välja kaks parimat tööd. Kuna üheks kriteetiumiks oli ka üldine õppeteekond ja protsess, siis jäi komisjonile silma veel kaks tööd, mis sobisid selle kriteeriumi puhul esile toomiseks, olles jätnud komisjoni liikmetele sügavama mulje.

Esimest kohta jäid jagama kaks eripärast tööd, mille puhul oli selgelt leitud probleem, mida lahendada ja esitatud videod dokumenteerisid loominguliselt ja selgelt protsessi. Hoolimata sellest, et tööde mudelid ei olnud kõige keerulisemad, jäid need kohtunikele eredalt silma. Võitjateks osutusid:

  • Sten, Sven ja Kristel Kooskora Kose Gümnaasiumist, kelle võidutööks oli Kohviveski parandamine 3D printeri abil, et sellega saaks veel ja veel tuhksuhkrut muhvinite jaoks teha. Juhendaja Kristiina Antson-Kruusement.
  • Sander Koppel Tallinna Tondi Koolist, kelle võistlustööks oli koolis puutööõpetaja klassis katkisele harjale-kühvlile uue osa loomine. Juhendaja Margit Aedma.

Auhindadeks said võitjad Prusa Core One 3D printerid.

Veel soovis komisjon ära märkida kaks tööd, mis sobitusid olemuslikult mõlema kategooria alla, olles ka kasulikud õppeteekonnal.

  • Armi Erikson, Jakob Väli, Karel Koch C. R. Jakobsoni nimelise Torma Põhikooli 6. klassist, kelle võistlustööks olid koolis matemaatika klassis katki läinud nagide probleem, kuhu suuri joonlaudu ja malle riputada ja mis lahendati omapäraste 3D prinditud nagidega. Juhendajaks Mare Maasik ja Tauri Punder.
  • Lisett ja Rasmus Tartu Herbert Masingu Koolist, kelle ideed, lahendused ja just õppeteekond läks komisjonile eredalt südamesse. Juhendajaks Laura Kõiv.

Auhindadeks said need ära märgitud tööd Creality K1C 3D printerid.

Häid töid loominguliste lahendustega oli palju ning komisjon jagas laiali ka väiksemaid auhindu. Esimese nelja koha võitjad on oodatud EIT Manufacturing projekti „Manufacturing a Healthy Future“ üle-Euroopalisele ONLINE üritusele, kus siis projektis osalenud parimad tööd saavad ette mängitud ning parimad tiimid saavad üksteisega ja üheskoos muljeid jagada. Online üritusel Zoom keskkonnas osalevad Iirimaa, Leedu, Kreeka ja Eesti võidutööde meeskonnad.

Suur kiitus kõigile osalejatele innovaatiliste lahenduste loomise eest!

3D printimise väljakutse on loodud EIT Manufacturing projekti "Manufacturing a Healthy Future" raames, mida kaasrahastavad Euroopa Liit ja Tartu Ülikool.

Image
EIT Manufacturing logo
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!